انواع دوچرخه

دوچرخه

دوچرخه (Bike یا Bicycle)  یک وسیله ی نقلیه با قوای محرکه ی انسان-محور یا موتور-محور (دوچرخه برقی) می باشد که از دو چرخ متصل به قاب، یک یا بعضا تعداد بیش تر زین به عنوان نشیمنگاه، سیستم تعویض دنده، سیستم ترمز، فرمان برای هدایت و بخش هایی نظیر موتور، باتری و یک سیستم مدار منطقی تحت عنوان کنترلر (در مورد دوچرخه برقی) تشکیل شده است. دوچرخه ها اولین بار در اواخر دهه ی ۱۹ میلادی در اروپا ظاهر شدند و تا اوایل دهه ی ۲۱، چیزی حدود یک میلیارد دستگاه دوچرخه در دنیا موجود شد. اختراع دوچرخه تاثیر بسیار زیادی بر جوامع مختلف گذاشت و سهم هر جامعه از این میزان تاثیر متکی به عوامل بی شماری از قبیل موقعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، ساختار شهرها و باورهای عمومی مردم و غیره قرار گرفت. بعدها، یعنی همین اواخر هم مکمل هایی بس دوست داشتنی تحت عنوان “دوچرخه برقی” یا “دوچرخه شارژی” برای دوچرخه های معمولی اختراع شدند که طیف جامع تری از نیازهای دوچرخه سواران و سایر کاربران را پوشش می دهند و در موقعیت های بیش تری از روزمره راکبان خود را همراهی می کنند.

علاوه بر این که امروزه دوچرخه ها یکی از اجزای بعضا اصلی در حمل و نقل های شهری در بسیاری از مناطق دنیا می باشند و عملی ترین وسیله برای تحقق هوای پاک، گذر سریع از ترافیک و ذخیره سازی زمان و انرژی به حساب می آیند، در بسیاری از اوقات نیز کاربری هایی تفریحی یا ورزشی دارند و در مواردی هم به عنوان وسیله ای برای حمل بار یا برای استفاده های نمایشی از آن ها استفاده می شود. استفاده از یک دوچرخه برای حمل و نقل شهری حتما و قطعا در کاهش وزن و بهبود سلامتی عمومی به کاربر کمک می کند. در مواردی که شیب زیاد زمین یا وزن زیاد راکب استفاده از دوچرخه را با سختی مواجه می کند یا زمانی که شخص به یک وسیله ی ترکیبی (گاه برای ورزش و گاه به عنوان یک دوچرخه ی صرف) نیاز داشته باشد، استفاده از یک دوچرخه برقی بسیار پررنگ و کارا می شود. با یک‌ دوچرخه ی معمولی، بسته به سبک سواری و وضعیت محلی مسیر شما می توانید به راحتی چیزی حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ کالری را در هر ساعت با یک دوچرخه سواری با روحیه کم کنید.

زمانی که حرف از رفت و آمد های مهم تر و جدی تر و یا مسافت های طولانی تر یا واقع بر شیب به میان می آید، دوچرخه برقی گزینه ای بسیار مناسب است و باعث می شود تا طیف زیادی از مردم که برای سفر شهری خود، به ویژه در شهرهای پر ترافیک و پرشیب، همیشه با دردسرها و مصائب زیادی روبه رو هستند، نام دوچرخه را برای این کاربری های جدی تر نیز به رسمیت بشناسند. یک دوچرخه برقی انواع مختلفی دارد و به طور معمول، یا مجهز به سنسور دسته گاز است و در صورت نیاز کاربر همانند یک موتور برقی عمل می کند و یا مجهز به سنسور پدال است و کاربر با هر پدالی که می زند بین یک تا چند درجه قوی تر از حالت معمول به جلو رانده می شود. البته در برخی موارد نیز اجتماعی از این دو حالت در یک مدل به چشم می خورد. به هر حال، ورود دوچرخه برقی به زندگی شهری، به ویژه در شهرهای شلوغ و پرتراکم، چیزی است که 20 سال قبل خلاء آن و نیاز به وجودش احتمالا در ذهن بسیاری از مردم احساس می شده و امروزه با پیشرفت های بسیار خوب باتری های لیتیومی و تکنولوژی الکتروموتورهای جدیدی همچون موتور براشلس، چنین احساس نیازی به شکل مناسبی مرتفع گردیده است.